• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

21.12.2022

DRUGA CZĘŚĆ PROGRAMU WYMIANY OSŁON WAŁÓW PRZEGUBOWO-TELESKOPOWYCH

W IV kwartale 2022 roku kontynuowano zapoczątkowany w czerwcu, program wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych z udziałem pracowników Sekcji Prewencji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu. Akcja wymiany miała miejsce na terenie dziesięciu powiatów: krotoszyńskiego, obornickiego, szamotulskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego, ostrowskiego, kaliskiego, złotowskiego, słupeckiego oraz gnieźnieńskiego i była prowadzona w warsztatach szkolnych szkół o profilu rolniczym.                 

W wymianach osłon wałów przegubowo-teleskopowych wraz z pokazami ich prawidłowego montażu poza rolnikami z poszczególnych powiatów uczestniczyli uczniowie kierunków rolniczych poszczególnych szkół, których instruowano o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z eksploatacją maszyn rolniczych napędzanych przez wały przegubowo-teleskopowe. Zwracano także uwagę na montaż i demontaż wału oraz jego bezpieczną eksploatację i konserwację, a także stosowanie odzieży roboczej m. in. bez elementów luźnych. Uczestniczący w programie otrzymywali materiały wydawnictwa PIP, w tym karty „Wał przegubowo-teleskopowy”, zawierające podstawowe zasady bezpieczeństwa przy jego eksploatacji.

W drugiej części programu wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych koordynowanego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wymieniono ponad 900 osłon.GIP Przejdź do GIP Porady prawne