Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 31 marca 2025
1:58 minut

W auli Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, dnia 27 marca 2025 roku odbyła się konferencja skierowana do przedstawicieli szkół ponadpodstawowych kształcących uczniów w zawodach rolniczych.

Na zaproszenie Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu odpowiedzieli dyrektorzy, kierownicy szkolenia praktycznego oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych z niemal 20 szkół województwa wielkopolskiego.

W pierwszej części spotkania:

  • pracownicy OIP w Poznaniu omówili założenia programu „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” i jego realizację w odniesieniu do uczniów kierunków rolniczych szkół ponadpodstawowych w Wielkopolsce,
  • przekazali doświadczenia praktyczne z wizytacji gospodarstw rolników indywidualnych, w których uczniowie odbywali praktyki zawodowe (w tym najczęstsze nieprawidłowości i ich wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie uczniów – praktykantów),
  • przy aktywnym udziale przedstawicieli szkół wywiązała się ciekawa dyskusja i wymiana doświadczeń w zakresie podejmowanych przez szkoły działań na rzecz bezpieczeństwa uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu, w tym praktyki zawodowe,
  • sformułowano wnioski i propozycje dla szkół, dotyczące działań profilaktycznych służących poprawie stanu bezpieczeństwa w związku z odbywaniem praktyk w gospodarstwach rolnych, w tym w gospodarstwach rolników indywidualnych.

Po krótkiej przerwie w drugiej części konferencji:

  • pracownicy OIP przedstawili wybrane regulacje prawne dotyczące praktycznej nauki zawodu, w tym odbywania praktyk zawodowych w gospodarstwach rolnych. Prace wzbronione młodocianym (w odniesieniu do praktycznej nauki zawodu),
  • przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego omówił analizę przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy rolniczej.

Ponadto, spotkanie było także okazją do zainaugurowania w Wielkopolsce programu edukacyjno-profilaktycznego „Bezpieczny warsztat szkolny”. Wprowadzenie przeprowadził Zastępca OIP w Poznaniu, który zapoznał odbiorców z treścią listu intencyjnego, który skierował do dyrekcji szkół Okręgowy Inspektor Pracy. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały wymagane w procesie samokontroli warsztatów i pracowni szkolnych. Następnie inspektor pracy z OIP Poznań omówił zapisy listy kontrolnej, zwracając uwagę słuchaczy na wymagania dla maszyn i urządzeń, w tym stosowanych w rolnictwie (zasadnicze i minimalne) szczególnie w kontekście zapewnienia przez szkoły właściwych warunków na stanowiskach warsztatowych wyposażonych w maszyny.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu reprezentowali: Tomasz Gajdziński, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy, Rafał Lisek, starszy inspektor pracy-specjalista, Andrzej Zalewski, główny specjalista, Bartosz Nyckowski, młodszy specjalista.

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu