• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

30.11.2021

WIELKOPOLSKA GALA PODSUMOWUJĄCA PROGRAMY PREWENCYJNE I KONKURSY PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY

W dniu 24 listopada 2021 r. w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie działań prewencyjno-promocyjnych podejmowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji związków zawodowych oraz organizacji pracodawców z terenu województwa wielkopolskiego, a także stowarzyszeń działających na rzecz ochrony pracy.

Rozpoczynając uroczystość okręgowy inspektor pracy w Poznaniu Paweł Ciemny zwrócił uwagę na fakt, iż ostatnie dwa lata przyniosły wiele nieoczekiwanych wyzwań związanych z zapewnieniem właściwych warunków pracy i skutecznej ochrony zdrowia. Z obserwacji inspektorów pracy wynika, że wiele firm, by chronić swoich pracowników przed zakażeniem koronawirusem, stosowało w zakładach pracy niekonwencjonalne rozwiązania techniczne i organizacyjne. Pozwoliło to zminimalizować skutki nowych, nieznanych dotychczas zagrożeń.

Okręgowy inspektor pracy wskazał również, iż ten szczególny czas wymaga elastycznego podejścia oraz nadzwyczajnego współdziałania wszystkich grup zawodowych, którego nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w pracy i poza nią. Podkreślił również, iż w konkursach i programach Państwowej Inspekcji Pracy nagradzamy tych, którzy wyróżniają się zaangażowaniem, a także poszukują i wdrażają najefektywniejsze sposoby zarządzania kulturą bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach.

W konkursie dla „Najaktywniejszego Społecznego Inspektora Pracy”, którego celem jest promowanie działalności społecznych inspektorów pracy, którzy realizując swoje ustawowe zadania, skutecznie wpływają na poprawę stanu bezpieczeństwa pracy w zakładach i ochronę uprawnień pracowniczych, laureatem pierwszego miejsca został Wiesław Kwiatkowski, zakładowy społeczny inspektor pracy w PAK Kopalnia Węgla Kamiennego Konin S.A.. Miejsce drugie na szczeblu wojewódzkim zajął Krzysztof Śmigielski, zakładowy społeczny inspektor pracy w Port Lotniczy Poznań – Ławica Sp. z o.o., a miejsce trzecie zajął Paweł Marciniak, zakładowy społeczny inspektor pracy w Bridgestone Poznań Sp. z o.o.

W dalszej części gali podsumowano kolejną edycję programu prewencyjnego „Zdobądź dyplom PIP”, przeznaczonego dla małych przedsiębiorców, zatrudniających do 20 pracowników. Celem tegoż programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i warunków pracy przez pracodawców, poprzez ich aktywny udział w działaniach dostosowawczych. W tym roku dyplomy PIP wręczono, z uwagi na czas pandemii, uczestnikom programu z roku bieżącego oraz poprzedniego. W sumie dyplomy uzyskało 69 pracodawców.

Najważniejszym wydarzeniem podczas uroczystego podsumowania programów i konkursów, było wręczenie nagród i wyróżnień pracodawcom uczestniczącym w XXVIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.

W konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” nagradzani są pracodawcy, którzy wdrażają w swoich firmach nowoczesne systemy zarządzania bezpieczeństwem, dążą do ograniczania zagrożeń wypadkowych oraz aktywnie współdziałają z pracownikami na rzecz podnoszenia standardów ochrony pracy. Za te wszystkie działania tegorocznym laureatom podziękował okręgowy inspektor pracy w Poznaniu, podkreślając, że w ostaniuch 5 latach, aż 4 pracodawców z Wielkopolski zostało wpisanych do Złotej Księgi Pracodawców.

W tegorocznej edycji laureatami  pierwszego miejsca w konkursie na etapie wojewódzkim zostali:

- w kategorii pracodawców do 49 zatrudnionych - IBOMBO Janusz Kubasik z Leszna,

- w kategorii pracodawców od 50 do 249 zatrudnionych - Steel RBB Sp. z o.o. Sp.k. z Jarocina,

- w kategorii pracodawców powyżej 249 zatrudnionych - WERNER KENKEL Sp. z o.o. z Krzycka Wielkiego.

Ponadto w kategorii pracodawców do 49 zatrudnionych przyznano wyróżnienie dla ALBATERM Sp. z o.o. ze Strzałkowa.

Firma IBOMBO znalazła się  także w gronie laureatów centralnych konkursu i została wpisana na Złotą Listę Pracodawców, organizujących pracę z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Podczas uroczystości nadinspektor Sekcji Prewencji Grzegorz Stróżyk przedstawił również szerokie spektrum działań prewencyjnych i promocyjnych realizowanych w 2021 roku przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu. Ponadto w imieniu zaproszonych gości głos zabrał Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Poznaniu podkreślając bezcenną rolę działań prewencyjnych inspekcji pracy w zakresie konsolidacji wszystkich uczestników procesu pracy na rzecz podniesienia bezpieczeństwa pracujących

 


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Wypadki