• RSS
  • Wersja tekstowa
13.08.2020

Lipcowe wizytacje prac żniw

W okresie tegorocznych żniw inspektorzy pracy i pracownicy merytoryczni Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu przeprowadzili w lipcu 145 wizytacji prac polowych związanych ze zbiorem, transportem  i składowaniem płodów rolnych. Część wizytacji prowadzono wspólnie z inspektorami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas wizytacji zwracano uwagę na stan bezpieczeństwa maszyn i urządzeń eksploatowanych podczas prac żniwnych oraz transportu rolniczego, a także bezpieczeństwa pożarowego tych prac. Wizytacje potwierdzają obserwowaną od kilku lat tendencję związaną  z poprawą stanu bezpieczeństwa  podczas wykonywanych prac.

Na polach jest coraz więcej nowych maszyn rolniczych, takich jak ciągniki, przyczepy, prasy, czy kombajny zbożowe, a ich eksploatacja na wielkopolskich polach przyczynia się do podniesienia poziomu  bezpieczeństwa prowadzonych prac. 

Z drugiej strony w dalszym ciągu  obserwowane  są przypadki niewłaściwego stanu technicznego starszych często mocno wyeksploatowanych maszyn. Nieprawidłowości te miały związek z występującymi usterkami, wadami konstrukcyjnymi, czy niewłaściwymi rozwiązaniami technicznymi oraz brakiem stosowania osłon i zabezpieczeń lub stosowaniem niewłaściwych osłon.

Dotyczą one głównie niewłaściwego stanu technicznego kombajnów związanych                     z niestosowaniem osłon na elementach napędowych zespołu żniwnego bądź używanie osłon uszkodzonych lub niekompletnych. Zaobserwowano także wiele przypadków niekompletnych drabinek  i poręczy wiodących na pomost.

Mimo stałego spadku liczby ciągników w złym stanie technicznym, nadal odnotowuje się przypadki eksploatacji ciągników bez kabin lub ram ochronnych, bez stopni wejściowych, bez lusterek, bez zabezpieczeń przekładni pasowych alternatorów i prądnic, użytkowanych z niesprawnymi hamulcami i zużytym ogumieniem.

Odnotowano także dalszy spadek nieprawidłowości związanych ze złym stanem  technicznym przyczep transportowych, jednak w dalszym ciągu stwierdzane są przypadki związane z brakiem zabezpieczeń zamków łączących burty przyczep i sprężyn przy zaczepach ułatwiających bezpieczne połączenie z ciągnikiem, skorodowane podłogi i burty oraz uszkodzone zawiasy burt. Wśród nieprawidłowości występuje w dalszym ciągu niewłaściwy sprzęg ciągników z przyczepami i innymi maszynami (brak zawleczek zabezpieczających sworznie zaczepowe, brak podłączania układów hamulcowych, czy sygnalizacyjno-oświetleniowych).

Wśród nieprawidłowości związanych z przeglądem  innych maszyn największe zagrożenie stanowiły nieosłonięte elementy ruchome, w tym wałki przegubowo-teleskopowe.

Kolejną grupę stanowią nieprawidłowości w transporcie rolniczym dotyczące:
transportu maszyn rolniczych w pozycji roboczej z elementami wystającymi i ostrymi oraz przekraczającymi gabaryty, jak np. w czasie przejazdów z hederem w pozycji roboczej, czy przy przewozie słomy (rozpięte burty, ładunki ponadgabarytowe,  niestabilne bez zabezpieczenia) często dodatkowo bez sygnalizacji świetlnej i oznakowania.

Część osób pracująca przy żniwach stosowała nieodpowiednie obuwie, jakimi były np. klapki, miała luźne ubranie, co np. w kontakcie z elementami będącymi w ruchu, nie zawsze osłoniętymi groziło groźnymi w skutkach pochwyceniami. W kabinach części ciągników panował bałagan, na podłodze leżały różne przedmioty jak np. puste plastikowe butelki.

Nie wszyscy rolnicy odpowiednio dbali o bezpieczeństwo pożarowe prowadzonych prac. Na wyposażeniu wielu ciągników brak było gaśnic. Zwiększająca się z roku na rok liczba stogów to z kolei dość częste ich układanie niezgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego, w tym bezpiecznych odległości.

W czasie prowadzonych wizytacji zaobserwowano zdecydowanie mniej dzieci uczestniczących w pomocy dorosłym w pracach żniwnych, czy przebywających w strefach bezpośredniego zagrożenia, np. w pobliżu pracujących maszyn rolniczych czy na nich, choć zdarzały się i takie sytuacje kiedy dzieci kierowały ciągnikami, czy były przewożone na pomostach kombajnów.

Odnotowano także wiele przykładów pozytywnych dbałości o stan bezpieczeństwa podczas prac żniwnych. Sprzyja temu nie tylko wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu, ale także przestrzeganie kultury technicznej przez coraz większą liczbę rolników.

W trakcie obecności na polach inspektorzy zwracali uwagę na nieprawidłowości stwierdzane przy eksploatacji maszyn używanych w czasie wykonywania prac żniwnych. Reagowano także na zagrożenia występujące podczas prac żniwnych, jak np. przebywające w pobliżu pracujących maszyn lub na nich dzieci. Rolnikom wydawano broszury i ulotki wydawnictwa Państwowej Inspekcji Pracy, promujące bezpieczne formy wykonywania pracy w gospodarstwie.

 GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012

Wypadki